Inwazyjny gatunek ryby rozprzestrzenia się na Bałtyku

Wypłyń na głębię
smaku z
Royal Seafood Sprawdź przepisy
Wypłyń na głębię
smaku z
Royal Seafood Sprawdź przepisy

Na fali

Inwazyjny gatunek ryby rozprzestrzenia się na Bałtyku

Coraz więcej babki czarnopyskiej rozprzestrzenia się w Morzu Bałtyckim. Ten inwazyjny gatunek obcy w wodach Bałtyku wywiera coraz większy wpływ na ekosystem. Pochodzenie babki czarnopyskiej wywodzi się z Morza Kaspijskiego i Azowskiego. W Morzu Bałtyckim pojawiła się wraz z balastem wodnym statków. Pierwsze pojawienie się tego gatunku ryby datuje się na 1990 rok, zaobserwowano go w Zatoce Gdańskiej. W tej chwili ryba rozprzestrzenia się również u wybrzeży Niemiec i Danii. Badacze zgodnie twierdzą, że ma to wręcz charakter eksplozji. Należy zauważyć, iż Morze Bałtyckie ma dość stabilny ekosystem i od czasów średniowiecza do dziś,  zadomowiło się tu mało nowych gatunków (ok. 10 nowych gatunków). Natomiast, ryby tego gatunku znoszą nawet ekstremalne warunki środowiskowe. Wytrzymują zasolenie od 0 do 30 promili i temperatury od -1 do + 30°C. Dobrze czują się w stosunkowo nisko nasyconej tlenem wodzie Bałtyku.
Babki czarnopyskie są o tyle niebezpieczne dla naszych lokalnych gatunków ryb, iż są pokarmowym konkurentem dla fląder, pożerają ikrę i larwy śledzi. Żywią się również pewnym gatunkiem omułka, w którego ciele akumulują się duże ilości soli metali ciężkich. Do tej pory małż ten nie był zjadany przez inne organizmy a obecnie zjadanie ich przez babkę czarnopyską przyczynia się do powtórnego obiegu w środowisku metali ciężkich, znajdujących się w ciele omułków.

Nie mniej jednak, są również pozytywne strony występowania babki czarnopyskiej. Jest ulubionym pożywieniem kormoranów, dzięki temu odciąża rdzenne bałtyckie gatunki. Poza tym, rybacy na Łotwie zaczęli ją wędzić i sprzedawać, a także przerabiać na mączkę rybną.

Źródło:www.dw.com/pl/inwazyjny-gatunek-ryby-rozprzestrzenia-si%C4%99-w-ba%C5%82tyku/a-35963988?maca=pol-gk-volltext-microsoft-all-pl-20635-xml-media